مجله سرگرمی تفریحی جذاب آنلاین

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

دسته بندی : خبری تفریحی تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

وزیر راه و شهرسازی در جلسه استیضاح باد پیرامون عملکر سازمان هواپیمایی کشور پاسخگو باشد چرا که این سازمان مسئولان نظارت بر عملکرد شرکت های هواپیمایی هست.

سازمان هواپیمایی کشور مسئول تایید سلامت خلبانان هست

 مسوول نظارت بر عملکرد شرکت های هواپیمایی، خود شرکت سازمان هواپیمایی هست که در کنترل اجرای دستورالعمل‌ها غفلت داشته هست و وزیر راه و شهرسازی فردا در جلسه استیضاح باید درباره عملکرد سازمان هواپیمایی در صحن علنی مجلس در جلسه استیضاح پاسخگو باشد.

صبح روز بیست و نهم بهمن ماه یک فروند هواپیما ای تی ار متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان میان ارتفاعات دنا دچار سانحه شد و ۶۶ نفر از سرنشینان این هواپیما جان خود را از دست دادند.

در همان ساعات اولیه سقوط هواپیما در حالی که تمام جزییات این سانحه و علت وقوع آن در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، یک جریان هدایت شده، باب صحبت‌ها را درباره احتمال وجود نقش خطای انسانی در وقوع این سانحه باز کرد.

تمام عوامل از جمله شرایط جوی هوا دست به دست هم دادند تا کشف جعبه سیاه هواپیما در ارتفاعات کوه دنا ١۴روز به طول بینجامد.

در طول این مدت،بحث سومین استیضاح وزیر راه و شهرسازی از سوی نمایندگان مجلس کلید خورد و نمایندگان مدعی شدند که قصور در نظارت‌های سازمان هواپیمایی در وقوع این سانحه سهم قابل توجهی داشته اما به هر حال هیچ یک از مسئولان سازمان هواپیمایی حاضر به استعفا و حتی عذرخواهی نشدند.

در حالی که سازمان هواپیمایی در همان ساعات اولیه وقوع سانحه مدعی بود تمام نرم افرازهای لازم برای بازخوانی جعبه سیاه هواپیما را در اختیار دارد اما پس از کشف جعبه سیاه، آن را برای بازخوانی به کشور فرانسه ارسال کرد.

در همان روز وقوع سانحه، استیضاح وزیر راه برای سومین بار در مجلس کلید خورد و در حالی یک روز به استیضاح عباس آخوندی باقی مانده سازمان هواپیمایی در یک اقدام تامل برانگیز گفته مقدماتی از وقوع سانحه را منتشر کرده و در این گفته مدعی شد شرکت آسمان نسبت به شرایط خلبان که چیزی حدود ۸سال پیش جراحی قلب باز داشته بی توجه بوده هست و باز هم داستان تکراری خطای انسانی در وقوع سانحه را تکرار کرد.

هر چند که عوامل مهمتری از جمله یخ زدگی بال هواپیما در وقوع این سانحه در گفته سانحه مطرح هست اما سازمان هواپیمایی گویی تعمدا به بحث شرایط خلبان در همان ابتدای گفته پرداخته هست و مدعی شده شرکت آسمان به محدودیت پروازی برای این خلبان با این شرایط از جمله جراحی قلب باز، توجهی نکرده هست.

حال باید دید آیا این ادعا قابل قبول هست و اینکه آیا خلبان هواپیما ای تی ار آسمان تنها خلبانی هست که در پرونده خود سابقه جراحی قلب را داشته یا اینکه این موضوع قرار هست به دستاویزی برای نجات وزیر راه برای رهایی از استیضاح تبدیل شود و داستان تکراری خطای انسانی و شرکت هواپیمایی، سازمان هواپیمایی را از مسوولیت خطیر نظارت بر عملکردهای شرکت‌ها و مدیریت پروازها رها سازد.

این سوالی هست که در این گفته، کارشناسان هواپیمایی به آن پاسخ داده‌اند:

ابهامات گفته اولیه سازمان هواپیمایی از سانحه

بر اساس گفته کارشناسان، طبق مقررات موجود گفته سانحه قبل از انتشار باید به شرکت بهره بردار ارایه شود تا شرکت حق ارایه و انتشار دفاعیات خود را داشته باشد.

از سوی دیگر در حالی در این گفته سعی شده علت اصلی سانحه وضعیت جسمی خلبان تلقی شود که خلبان این هواپیما در سال ٨٨ تحت جراحی قلب بود و در سال ٨٩ هم با تایید سازمان هواپیمایی به عنوان معلم برتر پرواز انتخاب می‌شود و خود سازمان اجازه پرواز را به این خلبان می‌دهد.

از سوی دیگر چنانچه سازمان مدعی هست هواپیما نقص فنی دارد چرا اجازه پرواز به این هواپیما داده هست.

همچنین خلبان‌ها هر ۶ماه یک‌بار تست پزشکی از جمله معاینات قلبی انجام می‌دهند که این خلبان هم معاینات قلبی سازمان هواپیمایی را انجام داده هست.

مقصود اسعدی سامانی با تاکید بر اینکه هر شش ماه یکبار تمام خلبان‌ها توسط سازمان هواپیمایی چک پزشکی می‌شوند، گفت: به هیچ وجه جراحی قلب محدودیتی برای خلبان‌ها برای پرواز ایجاد نمی‌کند به شرطی که صلاحیت پرواز خلبان را سازمان هواپیمایی تایید کند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: قطعا مسایل پزشکی خلبان هواپیما سانحه دیده آسمان توسط سازمان هواپیمایی تایید شده که اجازه پرواز به وی داده شده هست.

سامانی ادامه داد: از سوی دیگر این خلبان تنها خلبانی نیست که جراحی قلب باز داشته و بسیاری از خلبانان ناوگان هوایی کشورمان و سایر کشورها تجربه جراحی قلب را داشته‌اند.

وی تاکید کرد: خلبان‌هایی با این شرایط باید تحت دستورالعمل‌های مشخص شده از سوی سازمان هواپیمایی پرواز داشته باشند که مسوول نظارت بر آن هم طبیعتا خود سازمان هواپیمایی هست.

همچنین مهدوی رییس اسبق دفتر نمایندگی ایران در ایکائو اظهارداشت: صلاحیت پرواز خلبان‌ها را سازمان هواپیمایی تایید می‌کند و چنانچه خلبان هواپیمایی ای تی ار سانحه دیده اجازه پرواز داشته این اجازه را سازمان هواپیمایی داده هست.

وی ادامه داد: چنانچه در پرونده پزشکی خلبان کوچک ترین موردی وجود داشته باشد سازمان تاییدیه پزشکی را صادر نمی کند.

در حالی که سازمان هواپیمایی سعی دارد اینگونه تصویرسازی کند که شرکت آسمان از رعایت مقررات سرباز زده و خلبان این هواپیما باید تحت دستورالعمل های خاص پروازها را کنترل و مدیریت می‌کرده اما مسوول نظارت بر عملکرد شرکت های هواپیمایی، خود شرکت سازمان هواپیمایی هست که در کنترل اجرای دستورالعمل‌ها غفلت داشته هست و وزیر راه و شهرسازی فردا در جلسه استیضاح باید درباره عملکرد سازمان هواپیمایی در صحن علنی مجلس در جلسه استیضاح پاسخگو باشد.

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد

مقصر اصلی سقوط هواپیمای یاسوج اعلام شد