مجله سرگرمی تفریحی جذاب آنلاین

فتوا دادن زنان مفتی عربستانی پس از رانندگی دختران سعودی آزاد شد + عکس

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶

فتوا دادن زنان مفتی عربستانی پس از رانندگی دختران سعودی آزاد شد مجلس عربستان فتوای زنان مفتی عربستانی را آزاد کرد تا آزادی دختران عربستانی و زنان عربستانی بیشتر شود .

عربستان که در سال های اخیر به شدت بر دختران و زنان سخت میگرفت و قوانین عجیبی را برای آنها وضع میکرد اقدام به آزادی های خود کرده هست .

زنان عربستانی که طبق قوانین عربستان از خیلی از فعالیت ها منع بودند این روزها در شگفتی به سر میبرند چون هر روز خبرهای خوشی برایشان می آید .

فتوا دادن زنان مفتی عربستانی پس از رانندگی زنان سعودی آزاد شد

فتوا دادن زنان مفتی عربستانی پس از رانندگی زنان سعودی آزاد شد

دختران عربستانی این روزها در شگفتی آزادی رانندگی بودند که خبر آزاد شدن فتوای زنان مفتی عربستانی نیز منتشر شده هست .

در ادامه سنت شکنی های اخیر عربستان درباره زنان، مجلس این کشور امروز با صدور حکم فتوا از سوی مفتی‌های زن موافقت کرد. این مصوبه، ۱۰۷ رای موافق داشت و به ۴۵ سال حق انحصاری مردان در عربستان برای صادر کردن حکم فتوا خاتمه داد. مفتی‌های زن در عربستان با حکم پادشاه انتخاب می شوند.

به نقل از عرب نیوز این پیشنهاد از سوی یکی از اعضای مجلس شورای عربستان و در چهل و نهمین نشست آن مطرح شد. سپس با موافقت اکثریت اعضا از ریاست مرکز تحقیقات و پژوهش های عربستان که تنها نهاد رسمی آل سعود برای تصمیم گیری درباره فتوا هست، خواسته شد بخشی مستقل برای بانوان اختصاص دهد.

اعضای زن مجلس شورای عربستان در ماه مارس درخواست خود را برای خارج کردن انحصار صدور فتوا از سوی مردان مطرح کرده بودند. به عقیده آنها نباید صدور فتوا تنها به مردان محدود شود، و باید از نظرات زنانی که تحصیلات خود را در احکام فقه به پایان رسانده اند نیز در این زمینه استفاده کرد.

مجلس شورای عربستان حتی خواستار در نظر گرفتن کمک هزینه ای برای افتتاح یک مرکز مستقل برای ایجاد یک مکانیسم در سازماندهی فتوا شد.

فتوا دادن زنان مفتی عربستانی پس از رانندگی زنان سعودی آزاد شد

فتوا دادن زنان مفتی عربستانی پس از رانندگی زنان سعودی آزاد شد

تصمیم این مجلس در داخل عربستان با استقبال بعضی متخصصان حقوق و فقه اسلامی مواجه شده هست. «سعد القوایی»، استاد حقوق دانشگاه نایف، در این باره مدعی شد: مشارکت دادن زنان در فقه اسلامی و حضور آنها در فعالیت های علمی یکی از موضوعات کلیدی در پادشاهی سعودی بوده هست.

موافقت عربستان بافتوا دادن زنان درحالی صورت گرفته هست که زنان عربستانی هنوز از بعضی حقوق اولیه اجتماعی خود محروم هستند؛ اما به موجب سند توسعه اقتصادی آل سعود موسوم به سند ۲۰۳۰، این کشور درصدد چشم پوشی از بسیاری از هنجارها و سنت های گذشته خود برآمده هست تا با مشارکت دادن زنان در مسائل اجتماعی سریع تر به اهداف توصعه اقتصادی خود برسد.

سه شنبه هفته گذشته نیز پادشاه عربستان پس از دهها سال کشمکش داخلی، برای اولین بار با اعطای حق رانندگی به زنان موافقت کرد.